spinner
HHDUGC New Page Header

 

THE JUNIOR TEAM CHAMPIONSHIP

for the Junior Team Championship Trophy & D A Gordon Trophy

 

Sponsored by Berties of Elland

www.bertiescatering.com

 

Venue: Crow Nest Park Golf Club

Date: Sunday 23rd June 2019

 

RESULTS

 

Team Gross Scores

 

 1. Huddersfield

142

Dylan Shaw Radford   

69

 

 

Louie Walsh          

73

 

 

Dominic Hughes       

86

 2. Meltham

162

James Bailey         

76

 

 

Nathan Sheard        

86

 

 

Luke Sheard          

96

 3. Crosland Heath

164

Zak Holroyd          

79

 

 

J G Rushworth        

85

 

 

Sam Macdonald        

91

 4. Willow Valley

165

Jack Hampshaw        

79

 

 

Harry Micklethwaite  

86

 

 

Harry Wright         

93

 5. Woodsome Hall

166

George Foster        

82

 

 

Isaac Rhodes         

84

 

 

Archie Barraclough   

97

 6. Hanging Heaton

181

Tom Ruecroft         

89

 

 

Alex Croft           

92

 

 

Isaac Murray         

105

 7. Crow Nest Park

189

George Langley-Webb  

94

 

 

Jacob Stark          

95

 

 

Harry Bottomley      

111

 8. Outlane

194

Joe Beeby            

93

 

 

Alistair Church      

101

 

 

Harry Talbot         

131

 9. Lightcliffe

 

Blake Drury          

96

 

 

Sam Harrison         

 DQ

 

 

Harvey Schoon        

 DQ

 

Team Net Scores

 

 1. Willow Valley

134

Jack Hampshaw        

66

 

 

Harry Wright         

68

 

 

Harry Micklethwaite  

73

 2. Huddersfield

134

Dylan Shaw Radford   

65

 

 

Louie Walsh          

69

 

 

Dominic Hughes       

80

 3. Woodsome Hall

142

George Foster        

70

 

 

Isaac Rhodes         

72

 

 

Archie Barraclough   

80

 4. Meltham

146

James Bailey         

71

 

 

Luke Sheard          

75

 

 

Nathan Sheard        

78

 5. Hanging Heaton

148

Alex Croft           

72

 

 

Tom Ruecroft         

76

 

 

Isaac Murray         

82

 6. Crosland Heath

149

Zak Holroyd          

73

 

 

J G Rushworth        

76

 

 

Sam Macdonald        

78

 7. Crow Nest Park

156

Jacob Stark          

74

 

 

George Langley-Webb  

82

 

 

Harry Bottomley      

85

 8. Outlane

160

Alistair Church      

77

 

 

Joe Beeby            

83

 

 

Harry Talbot         

103

 9. Lightcliffe

 

Blake Drury          

74

 

 

Sam Harrison         

 DQ

 

 

Harvey Schoon        

 DQ

 

Individual Gross Scores

 

 

GROSS SCORES

 

 

 

Pos

CSS:

Home: 69

Away: 69

Score

1

Dylan Shaw Radford

4

Huddersfield       

69

2

Louie Walsh

4

Huddersfield       

73

3

James Bailey

5

Meltham            

76

4

Jack Hampshaw

13

Willow Valley      

79

5

Zak Holroyd

6

Crosland Heath     

79

6

George Foster

12

Woodsome Hall      

82

7

Isaac Rhodes

12

Woodsome Hall      

84

8

J G Rushworth

9

Crosland Heath     

85

9

Nathan Sheard

8

Meltham            

86

10

Harry Micklethwaite

13

Willow Valley      

86

11

Dominic Hughes

6

Huddersfield       

86

12

Tom Ruecroft

13

Hanging Heaton     

89

13

Sam Macdonald

13

Crosland Heath     

91

14

Alex Croft

20

Hanging Heaton     

92

15

Joe Beeby

10

Outlane            

93

16

Harry Wright

25

Willow Valley      

93

17

George Langley-Webb

12

Crow Nest Park     

94

18

Jacob Stark

21

Crow Nest Park     

95

19

Blake Drury

22

Lightcliffe        

96

20

Luke Sheard

21

Meltham            

96

21

Archie Barraclough

17

Woodsome Hall      

97

22

Alistair Church

24

Outlane            

101

23

Isaac Murray

23

Hanging Heaton     

105

24

Harry Bottomley

26

Crow Nest Park     

111

25

Harry Talbot

28

Outlane            

131

26

Sam Harrison

28

Lightcliffe        

  DQ

27

Harvey Schoon

28

Lightcliffe        

  DQ

 

Individual Net Scotes

 

 

NET SCORES

 

 

 

Pos

CSS:

Home: 69

Away: 69

Score

1

Dylan Shaw Radford

4

Huddersfield       

65

2

Jack Hampshaw

13

Willow Valley      

66

3

Harry Wright

25

Willow Valley      

68

4

Louie Walsh

4

Huddersfield       

69

5

George Foster

12

Woodsome Hall      

70

6

James Bailey

5

Meltham            

71

7

Alex Croft

20

Hanging Heaton     

72

8

Isaac Rhodes

12

Woodsome Hall      

72

9

Harry Micklethwaite

13

Willow Valley      

73

10

Zak Holroyd

6

Crosland Heath     

73

11

Blake Drury

22

Lightcliffe        

74

12

Jacob Stark

21

Crow Nest Park     

74

13

Luke Sheard

21

Meltham            

75

14

Tom Ruecroft

13

Hanging Heaton     

76

15

J G Rushworth

9

Crosland Heath     

76

16

Alistair Church

24

Outlane            

77

17

Nathan Sheard

8

Meltham            

78

18

Sam Macdonald

13

Crosland Heath     

78

19

Archie Barraclough

17

Woodsome Hall      

80

20

Dominic Hughes

6

Huddersfield       

80

21

George Langley-Webb

12

Crow Nest Park     

82

22

Isaac Murray

23

Hanging Heaton     

82

23

Joe Beeby

10

Outlane            

83

24

Harry Bottomley

26

Crow Nest Park     

85

25

Harry Talbot

28

Outlane            

103

26

Sam Harrison

28

Lightcliffe        

  DQ

27

Harvey Schoon

28

Lightcliffe        

  DQ

 

START SHEET

 

1

08:00

Dylan Shaw Radford

HU

Zak Holroyd      

CH

James Bailey     

ME

2

08:10

Louie Walsh      

HU

J G Rushworth    

CH

Nathan Sheard    

M

3

08:20

Dominic Hughes   

HU

Sam Macdonald    

CH

Joe Beeby        

4

08:30

Isaac Rhodes     

WH

Luke Sheard

ME

Tom Ruecroft     

HH

5

08:40

George Foster    

WH

Harry Micklethwait

WV

Alex Croft       

HH

6

08:50

Archie Barraclough

WH

Harry Wright     

WV

Isaac Murray     

HH

7

09:00

George Langley-Web

CN

Jack Hampshaw    

WV

Blake Drury      

L

8

09:10

Jacob Stark      

CN

Alistair Church  

O

Sam Harrison     

9

09:20

Harry Bottomley  

CN

Harry Talbot     

O

Harvey Schoon    

L

CLUB CODES

 

 

 

 

 

 

 

 

BP

Bradley Pk

CFD

Castlefields

CH

Crosland H

CN

Crow Nest

DD

Dewsbury 

E

Elland   

HX

Halifax  

HBH

Hx. B Hall

HH

H. Heaton

HB

Hebden Br

HU

Huddersfield

L

Lightcliffe

LP

Longley Pk

MA

Marsden  

ME

Meltham  

O

Outlane  

QB

Queensbury

RYB

Ryburn   

S

Saddleworth

T

Todmorden

WE

West End

WV

Willow Val

WH

Woodsome H

 

 

 

 

 

Click here for a downloadable and printable file of the rules below

 

Competition Format - Stroke play over 18 holes

Each Member Club may enter one team of three Players. Entry will be limited to 81 Players with handicaps of 36 or below at the time of entry. The handicap limit for playing purposes is 28 and all handicaps above this limit will be reduced to 28.

If more than 81 entries are received a ballot will be held to decide which of the higher handicap Players are to be excluded.

In accordance Rule 8 in Section 1 of the Rules & Regulations relating to Competitions and Matches.

Entries not received by this deadline will not be entered into the draw, but put on a reserve list in case of cancellation.

    • Player’s names must be in the same format as that in which they are held on the computerised handicapping system at their Home Club
    • If a club fails to submit details by the prescribed time, its team(s) will not be permitted to take part in the Championship to which that failure relates.
    • Starting Sheets for each Championship will be emailed to clubs and also posted on the Union’s Web Site on the Tuesday prior to the weekend on which the Championship is due to take place
    • For the purposes of creating Starting Sheets for Team Championships, players from each team, with minor exceptions, will be placed in consecutive matches in ascending handicap sequence.
  • The team returning the lowest aggregate gross score based on the team’s two lowest scores will hold the ‘Junior Team Championship Trophy’ for a year and will be eligible to play in the County qualifying competition for the EGU Junior Champion Club Tournament.

The team returning the lowest aggregate net score based on the team’s two lowest scores will hold the ‘D. A. Gordon Trophy’ for a year.

Vouchers will be given to each member of the teams that win the two trophies, the Player who returns the lowest gross score and the Player who returns the lowest net score.

 

Clubs must submit the names, team names and handicaps and EGU ID numbers to arrive no later than NOON on Monday June 17th 2019 to: -

hhdugccomps@yahoo.com  or  roy.lofts@btinternet.com  

or post to: -
Roy Lofts
15, Goldfields Close
Greetland
Halifax
HX4 8LD

Telephone Home 01422 373708 or Mobile 07791 170535

Competitors are respectfully reminded to comply with the host club’s dress code. Prizes may be withheld from teams or individuals who do not attend (or send a representative to) the presentation. 

The prize presentation will take place in the clubhouse shortly after the last card is entered into the system, winners or their appointed representative must attend or the prize vouchers will be withdrawn.

 

This web site and all contents

 © HHDUGC 2016

spinner

OUR SPONSORS