Hudd_Title

This web site and all contents

 © HHDUGC 2013

 

THE JUNIOR TEAM CHAMPIONSHIP

 

Sponsored by Bertie's Catering Company, Elland

www.bertiescatering.com

 

Venue: West End (Halifax) G. C.

Date: Sunday 25th May 2014

 

Huddersfield represented the HHDUGC in the YIDU Junior Club Team Championship played at Willow Valley on Sunday July 13th 2014. The team of Josh Morton, Kaylem Billy and Jessica Hosking came a creditable second of the eight teams. The Bradfrod Union team from Bingley St. Ives will represent Yorkshire at the EGU Junior Club Tournament at Woodhall Spa Golf Club in August.
 

Click here for a pdf file with the full results

 

IMG_0802

Left: The winners of the Junior Team Championship, best gross score,
Huddersfield Golf Club. From Left to right Josh Morton, The Union President Dave Pullen Saddleworth Golf Club and Tom North.

Right: The winners of the best Nett score for the D. A Gordon Trophy, Crosland Heath Golf Club. From the left Oliver Caton, the Union President,  H Boothroyd and in front holding thetrophy D. M. Sykes.

IMG_0804

 

CSS: Home – 70, Away - 70

Team Prizes - Gross Scores (2 scores to count)

1. HUDDERSFIELD

144

Josh Morton          

 71

 

 

Tom North            

 73

 

 

Kaylem Billy         

 89

Team Prizes - Net Scores (2 scores to count)

1. CROSLAND HEATH

134

H Boothroyd          

 63

 

 

Oliver Caton         

 71

 

 

D M Sykes            

 76

Individual Winners

Gross Scores

1. H Boothroyd

Crosland Heath

 70

Net Scores

1. R Borbely

Hanging Heaton

 67

 

Team Gross Scores

 

Team Net Scores

 1. Huddersfield

144

Josh Morton          

  71

 

 1. Crosland Heath

134

H Boothroyd          

  63

 

 

Tom North            

  73

 

 

 

Oliver Caton         

  71

 

 

Kaylem Billy         

  89

 

 

 

D M Sykes            

  76

 2. Crosland Heath

155

H Boothroyd          

  70

 

 2. Huddersfield

138

Kaylem Billy         

  69

 

 

D M Sykes            

  85

 

 

 

Josh Morton          

  69

 

 

Oliver Caton         

  87

 

 

 

Tom North            

  71

 3. Crow Nest Park

159

Isaac Nicholl        

  73

 

 3. Hanging Heaton

140

R Borbely            

  67

 

 

James Edwards        

  86

 

 

 

J Scargill           

  73

 

 

Jacob Roche          

  90

 

 

 

Dominic Hale         

 

 4. Hanging Heaton

162

R Borbely            

  81

 

 4. Woodsome Hall

140

Hughes E Taylor      

  69

 

 

J Scargill           

  81

 

 

 

Robert Dickinson     

  71

 

 

Dominic Hale         

 

 

 

 

Hughes H Taylor      

  82

 5. Meltham

162

T Hunt               

  77

 

 5. Halifax Bradley Hall

143

J Orley              

  68

 

 

S Campbell           

  85

 

 

 

L Hopkinson          

  75

 

 

L Jessop             

  91

 

 

 

C Cliffe             

  80

 6. Halifax Bradley Hall

164

J Orley              

  81

 

 6. Crow Nest Park

143

Isaac Nicholl        

  68

 

 

L Hopkinson          

  83

 

 

 

James Edwards        

  75

 

 

C Cliffe             

  94

 

 

 

Jacob Roche          

  76

 7. Outlane

164

Thomas Marsden       

  81

 

 7. Meltham

144

S Campbell           

  71

 

 

Matthew Beaumont     

  83

 

 

 

T Hunt               

  73

 

 

Jack Bates           

  NR

 

 

 

L Jessop             

  76

 8. Woodsome Hall

165

Hughes E Taylor      

  80

 

 8. Outlane

145

Thomas Marsden       

  72

 

 

Robert Dickinson     

  85

 

 

 

Matthew Beaumont     

  73

 

 

Hughes H Taylor      

  95

 

 

 

Jack Bates           

  NR

 9. Lightcliffe

169

Charlie Jaffry       

  83

 

 9. Lightcliffe

149

Matthew Holden       

  71

 

 

Matthew Holden       

  86

 

 

 

Joshua Bean          

  78

 

 

Joshua Bean          

  98

 

 

 

Charlie Jaffry       

  78

10. Saddleworth

175

Ben Pullen           

  81

 

10. Saddleworth

150

Ben Pullen           

  73

 

 

Will Millward        

  94

 

 

 

Will Millward        

  77

 

 

E Gregory            

 124

 

 

 

E Gregory            

 104

11. Dewsbury District

179

Owen Brooke          

  87

 

11. Halifax

154

G Hudson-Hunter      

  76

 

 

H Jenkinson          

  92

 

 

 

Wilf Moxon           

  78

 

 

Ben Leitch           

  96

 

 

 

J W Spencer          

  NR

12. Halifax

180

G Hudson-Hunter      

  82

 

12. Bradley Park

156

Bradley Haywood      

  77

 

 

Wilf Moxon           

  98

 

 

 

Jordan Taylor        

  79

 

 

J W Spencer          

  NR

 

 

 

Jake Ross            

 

13. Bradley Park

181

Bradley Haywood      

  87

 

13. Dewsbury District

157

Owen Brooke          

  73

 

 

Jordan Taylor        

  94

 

 

 

H Jenkinson          

  84

 

 

Jake Ross            

 

 

 

 

Ben Leitch           

  89

14. Elland

189

Joe Jackson          

  94

 

14. Elland

159

Joe Jackson          

  77

 

 

Callaway T A Tooby   

  95

 

 

 

Callaway T A Tooby   

  82

 

 

Harry Bradley        

 102

 

 

 

Harry Bradley        

  90

15. Marsden

206

Matthew Broderick    

 100

 

15. Marsden

167

Matthew Broderick    

  81

 

 

Adam Broderick       

 106

 

 

 

Adam Broderick       

  86

 

 

Josh Norwood         

 110

 

 

 

Josh Norwood         

  90

 

Individual Gross Scores

 

Individual Net Scores

 

Player

H’Cap

Club

Gross

 

 

Player

H’Cap

Club

Net

 1.

H Boothroyd

  7

Crosland Heath     

  70

 

 1.

H Boothroyd

  7

Crosland Heath     

  63

 2.

Josh Morton

  2

Huddersfield       

  71

 

 2.

R Borbely

 14

Hanging Heaton     

  67

 3.

Isaac Nicholl

  5

Crow Nest Park     

  73

 

 3.

Isaac Nicholl

  5

Crow Nest Park     

  68

 4.

Tom North

  2

Huddersfield       

  73

 

 4.

J Orley

 13

Halifax Bradley Hall

  68

 5.

T Hunt

  4

Meltham            

  77

 

 5.

Kaylem Billy

 20

Huddersfield       

  69

 6.

Hughes E Taylor

 11

Woodsome Hall      

  80

 

 6.

Hughes E Taylor

 11

Woodsome Hall      

  69

 7.

R Borbely

 14

Hanging Heaton     

  81

 

 7.

Josh Morton

  2

Huddersfield       

  69

 8.

J Orley

 13

Halifax Bradley Hall

  81

 

 8.

Matthew Holden

 15

Lightcliffe        

  71

 9.

J Scargill

  8

Hanging Heaton     

  81

 

 9.

Tom North

  2

Huddersfield       

  71

10.

Thomas Marsden

  9

Outlane            

  81

 

10.

Oliver Caton

 16

Crosland Heath     

  71

11.

Ben Pullen

  8

Saddleworth        

  81

 

11.

S Campbell

 14

Meltham            

  71

12.

G Hudson-Hunter

  6

Halifax            

  82

 

12.

Robert Dickinson

 14

Woodsome Hall      

  71

13.

L Hopkinson

  8

Halifax Bradley Hall

  83

 

13.

Thomas Marsden

  9

Outlane            

  72

14.

Charlie Jaffry

  5

Lightcliffe        

  83

 

14.

Owen Brooke

 14

Dewsbury District  

  73

15.

Matthew Beaumont

 10

Outlane            

  83

 

15.

J Scargill

  8

Hanging Heaton     

  73

16.

D M Sykes

  9

Crosland Heath     

  85

 

16.

T Hunt

  4

Meltham            

  73

17.

S Campbell

 14

Meltham            

  85

 

17.

Matthew Beaumont

 10

Outlane            

  73

18.

Robert Dickinson

 14

Woodsome Hall      

  85

 

18.

Ben Pullen

  8

Saddleworth        

  73

19.

Matthew Holden

 15

Lightcliffe        

  86

 

19.

L Hopkinson

  8

Halifax Bradley Hall

  75

20.

James Edwards

 11

Crow Nest Park     

  86

 

20.

James Edwards

 11

Crow Nest Park     

  75

21.

Owen Brooke

 14

Dewsbury District  

  87

 

21.

D M Sykes

  9

Crosland Heath     

  76

22.

Bradley Haywood

 10

Bradley Park       

  87

 

22.

G Hudson-Hunter

  6

Halifax            

  76

23.

Oliver Caton

 16

Crosland Heath     

  87

 

23.

L Jessop

 15

Meltham            

  76

24.

Kaylem Billy

 20

Huddersfield       

  89

 

24.

Jacob Roche

 14

Crow Nest Park     

  76

25.

Jacob Roche

 14

Crow Nest Park     

  90

 

25.

Will Millward

 17

Saddleworth        

  77

26.

L Jessop

 15

Meltham            

  91

 

26.

Bradley Haywood

 10

Bradley Park       

  77

27.

H Jenkinson

  8

Dewsbury District  

  92

 

27.

Joe Jackson

 17

Elland             

  77

28.

Will Millward

 17

Saddleworth        

  94

 

28.

Joshua Bean

 20

Lightcliffe        

  78

29.

C Cliffe

 14

Halifax Bradley Hall

  94

 

29.

Charlie Jaffry

  5

Lightcliffe        

  78

30.

Jordan Taylor

 15

Bradley Park       

  94

 

30.

Wilf Moxon

 20

Halifax            

  78

31.

Joe Jackson

 17

Elland             

  94

 

31.

Jordan Taylor

 15

Bradley Park       

  79

32.

Callaway T A Tooby

 13

Elland             

  95

 

32.

C Cliffe

 14

Halifax Bradley Hall

  80

33.

Hughes H Taylor

 13

Woodsome Hall      

  95

 

33.

Matthew Broderick

 19

Marsden            

  81

34.

Ben Leitch

  7

Dewsbury District  

  96

 

34.

Callaway T A Tooby

 13

Elland             

  82

35.

Joshua Bean

 20

Lightcliffe        

  98

 

35.

Hughes H Taylor

 13

Woodsome Hall      

  82

36.

Wilf Moxon

 20

Halifax            

  98

 

36.

H Jenkinson

  8

Dewsbury District  

  84

37.

Matthew Broderick

 19

Marsden            

 100

 

37.

Adam Broderick

 20

Marsden            

  86

38.

Harry Bradley

 12

Elland             

 102

 

38.

Ben Leitch

  7

Dewsbury District  

  89

39.

Adam Broderick

 20

Marsden            

 106

 

39.

Harry Bradley

 12

Elland             

  90

40.

Josh Norwood

 20

Marsden            

 110

 

40.

Josh Norwood

 20

Marsden            

  90

41.

E Gregory

 20

Saddleworth        

 124

 

41.

E Gregory

 20

Saddleworth        

 104

42.

J W Spencer

  9

Halifax            

  NR

 

42.

J W Spencer

  9

Halifax            

  NR

43.

Jack Bates

  9

Outlane            

  NR

 

43.

Jack Bates

  9

Outlane            

  NR

44.

Jake Ross

 13

Bradley Park       

  DQ

 

44.

Jake Ross

 13

Bradley Park       

  DQ

45.

Dominic Hale

  4

Hanging Heaton     

  DQ

 

45.

Dominic Hale

  4

Hanging Heaton     

  DQ

 

Click here for a downloadable and printable file of the rules below

 

Competition Format - Stroke play over 18 holes

 

Each Member Club may enter one team of three Players.

In accordance Rule 8 in Section 1 of the Rules & Regulations relating to Competitions and Matches.

  • Team Championships & Union Four Ball Championship
    • Clubs must submit the names and handicaps of the players in their teams to John Lawrence the Honorary Secretary no later than 12noon on the Monday prior to the weekend on which the Championship is due to take place.
    • Player’s names must be in the same format as that in which they are held on the computerised handicapping system at their Home Club
    • If a club fails to submit details by the prescribed time, its team(s) will not be permitted to take part in the Championship to which that failure relates.
    • Starting Sheets for each Championship will be emailed to clubs and also posted on the Union’s Web Site on the Tuesday prior to the weekend on which the Championship is due to take place
    • For the purposes of creating Starting Sheets for Team Championships, players from each team will be in consecutive matches in ascending handicap sequence.

Eligibility is limited to players with a playing handicap on the day of the competition of 28 or less. For the purposes of this competition, players with handicaps in excess of 20 will have their handicaps reduced to 20.

 

The team returning the lowest aggregate gross score based on the team’s two lowest scores will hold the ‘Junior Team Championship Trophy’ for a year and will be eligible to play in the County qualifying competition for the EGU Junior Champion Club Tournament.

 

The team returning the lowest aggregate net score based on the team’s two lowest scores will hold the ‘D. A. Gordon Trophy’ for a year.

 

Vouchers will be given to each member of the teams that win the two trophies, the Player who returns the lowest gross score and the Player who returns the lowest net score.

 

Please forward your team names and handicaps to arrive no later than NOON on Monday May 19th 2014 to john@hhdugc.org

 

John Lawrence

Hon secretary

27 Gawthorpe Lane

Gawthorpe

Huddersfield HD5 0NY

 

Telephone Home 01484 533741 or Mobile 07860291308

 

Competitors are respectfully reminded to comply with the host club’s dress code. Prizes may be withheld from teams or individuals who do not attend (or send a representative to) the presentation. 

 

The prize presentation will take place in the clubhouse at approximately 4.30pm.

 

 

----------------------------------

In memory of David Perrin 1947 - 2013, designer of the original HHDUGC website

spinner

The HHDUGC is sponsored by

 

ageuk

B M Howarth

Berties Catering

Best Impressions

Brand Consortia

British Bacon Supplies

Mr. Bruce Firth

Circle Golf Insurance

Colin Appleyard Cars

Direct Golf UK

Expressions Kitchens Ltd

Glenbrae Knitwear

Mr. Harry Haworth

Kelcol Bedding

Parnell Reilly Golf Store
Selbie Opticians

Stromberg Menswear

The Lodge @ Birkby Hall

T W Birks & Son Ltd

T Ward Contractors

 

Click links above for further details of our sponsors

 

Further sponsorship invited - click here